T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

CARETTA CARETTA YUVALAMA SEZONU BAŞLADI

Yayın Tarihi : 27.05.2022

Bölge Müdürlüğümüze bağlı Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğünce Kemer ilçesi Çıralı sahilinde bu sezonun ilk caretta caretta yuvası 24 Mayıs tarihinde tespit edilmiş olup kafes ile korumaya alınan yuvayla birlikte caretta caretta sezonu başladı.

İlk yuvanın tespiti ve kafes yerleştirme çalışmalarına Kemer Kaymakamı Yücel GEMİCİ, Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü Kemer Milli Park Şefi Hasan TIRAŞ, Ulupınar Mahalle Muhtarı ve Ulupınar Çevre Koruma Kooperatif Başkanı Habib ALTINKAYA ve Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu Başkanı Erdal ELGİNÖZ de katıldı.

Çıralı'daki ikinci yuva ise 25 Mayıs'ta tespit edilerek, korumaya alındı. Geçen yıl 124 yuvada 9 bin civarında yumurta belirlenirken, 3 bin 24 yavru da denizle buluştu.

Bu yılki koruma ve izleme çalışmalarında, Kemer Belediyesi'nin görevlendirdiği 4 personel, Çıralı halkından 4 gönüllü ve Belarus ile Rusya'dan gelen 2 gönüllü sahilde görev yapacak ve 2022 sezonunun başlamasıyla saat 21.00'den sonra sahile inmek, ateş yakmak, gürültü yapmak yasaklanmıştır.