T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KAÇAK AVCILAR YAKAYI ELE VERDİ

Yayın Tarihi : 30.01.2023

DKMP Antalya Şube Müdürlüğü Finike Şefliği sorumluluk sınırlarında kalan Sarıkaya Yaban Hayatı Geliştirme Sahası Kumluca Çayiçi Mh. Alakır Barajı mevkiinde, yaban keçisi avı yaptığı tespit edilen şahısların takibi sonucunda daha önce birçok kez fotokapana giren ve yüzlerini maskeyle gizledikleri için tespit edilemeyen şahıslar, Finike DKMP Şefliği ekibinin titiz çalışması sonucu yakalandılar.

Mantar toplamaya dağa çıktıklarını söyleyen şahısların çantalarından çuval, satır, dürbün ve değişik boyutlarda bıçak çıkmıştır. Satırın ve bıçakların üzerinde kan lekesi olması ve bunun yaban keçisine ait olabileceği şüphesiyle bıçaklar ve satır Jandarma Olay yeri inceleme ekipleri ile birlikte delil çantasına koyularak, inceleme yapılmak üzere laboratuvar tetkikine gönderilmiştir. Kanın Yaban Keçisine ait olduğu tespit edildiği takdirde DNA örneklerinde kaç tür tespit edilirse Yaban Keçisi başına şahıslara 250.000 TL tazminat uygulanacaktır.

Şahıslar hakkında 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa muhalefetten 45.551 TL idari para cezası uygulanmıştır. Biri ruhsatsız, diğeri ruhsatlı olmasına rağmen, haznesi 2 fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış olması nedeniyle takozsuz şarjörlü iki (2)tüfeğe el konulmuştur. Ayrıca şahıslara Jandarma Ekipleri tarafından ruhsatsız tüfek taşımaktan dolayı 2521 Sayılı kanununa muhalefet etmekten yasal işlem yapılmıştır. Avcılık Belgesi olan şahsın, aynı yasal kuralı 2 kez ihlal ettiği için belgesi de iptal edilmiştir.